Algoritma Nedir?


Algoritma bir problemi çözmek için izlenmesi gereken yolun adım adım olacak şekilde açık, düzenli ve sıralı şekilde ifade edilmesidir. Algoritmaların en temel özellikleri bir başlangıç noktasından başlayarak bitiş noktasına doğru adım adım ilerlemesidir.

Algoritmalar matematik problemlerinin çözümünde ve yazılım geliştirme sürecinde kullanılırlar. Ancak algoritma bir programlama dili değildir. Bir hesap makinesinin bir sayının karekökünü hesaplayabilmesi ve işletim sisteminin işlemciyi nasıl çalıştıracağı da algoritma aracılığı ile ifade edilir.

Birçok farklı algoritma türü mevcuttur. Matematikte, genetik biliminde ve bilgisayar bilimlerinde amacına uygun olarak geliştirilmiş ve kullanılan birçok algoritma vardır. Bilgisayar bilimi ile ilgili en bilinen algoritmalar; sıralama, arama, veri sıkıştırma, bellek yönetimi, dijital sinyal işleme ve özyineleme algoritmalarıdır.

Algoritma Yazım Aşamaları

Doğru ve geçerli bir algoritma yazmak için takip edilmesi gereken adımlar şöyledir;

  • Problemi Tanımlama: Çözüme ulaştırılacak problem tanımlanır.
  • Problemi Geliştirme: Bir problemin çözümüne gidecek 1’ den fazla yol bulunabilir. Bu yollardan en uygun olanı seçilir ve gerekiyorsa çözüm alt birimlere bölünür.
  • Girdi – Çıktı Belirleme: Problemin çözümü için ihtiyaç duyulan veriler ve çözümün üreteceği sonuc yani çıktı belirlenir
  • Çözümü Deneme: Algoritmanın doğrulu sonucu bilinen girdilerle denenir.
  • Çözümü Geliştirme: Doğru sonuç veren çözümün optimize edilmesine çalışılır.

Algoritma Örneği

iki sayının toplamını bulan programın algoritması.
İlk sayı için A ikinci sayı için B ve toplam için T isimlerini kullanacağız.
1: Başla.
2: A değerini gir.
3: B değerini gir.
4: T=A+B.
5: T’yi yaz.
6: Bitir.
Açıklama: Kullanıcı’ nın toplamak istediği sayıları aldık (girdiler)(A ve B). Toplam değerini matematiksel bir işlem olduğu T=A+B olarak yazdık (işlem) (hesapladık). Hesapladığımız toplamı ekrana yazdırdık ve bitirdik.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir